Destination Station - AWS Summit, Berlin 2019

31. March 2019

Vzdělávat se je důležité

A zvlášť v tom, co děláme. Proto když jsem se dozvěděl, že Milan z CANu© plánuje vyrazit do Berlína na AWS Summit na konci února, neváhal jsem a připojil se k němu. Kdo neví, co je AWS, tak asi moc neregistruje, co se děje ve světě serverů a infrastruktury ‒ vše se stěhuje do oblak!!! A AWS je největší poskytovatel takových mraků od samotného knihkupectví amazon.com (který mimochodem určitě brzy začne na delivery používat rakety).

Moje představa o takové akci? Něco menšího (boy was I wrong :D), něco nového, trochu evangelismu a snad se dozvím něco aspoň trochu zajímavého (pozn. pod čarou, obecně konference moc nemusím, zeptejte se Ondry).

Plán se rodí a jak jinak na sever do Berlína než letecky z Vídně. Půjde ještě někdo? Ondra? No Go ‒ bude v Asii a možná si to z dovolené střihne přes Indii (nebo to bylo Rusko?).

Registrace – check. Letenky – check. Ubytko – check.

Pozor, na poslední chvíli černý pasažér v podobě Gábi, která chce ale jen domů do Wien. Ok, ve třech v autě to uteče líp.

Wien Flughafen je dost zmatené. Je to terminál C, nebo 3? A chodbou doprava nebo doleva? Nevermind, máme to, nasazujeme jako správní cestovatelé sluchátka a easyJet© nás za hodinku a pár minut k tomu dostává do placky jménem Berlín. Za 3 eura kupujeme lístek na bus a přes zastávku Zoologischer Garten se dostáváme do hotelu. Trip time: 6 hodin kancl ↔ postel.

Chce to jídlo. Co lepšího si dát domácího po příjezdu do Německa, než Bún bò Nam Bộ :D. Restaurace Saigon je prázdná (to není dobré...), ale Bun i Bo mají vynikající, s kopcem máty. Během našeho jídla a piva se stoly naplní k prasknutí (aaah, tady se jen večeří pozdeji...). Po večeři už jen zjišťujeme, od kolika má kavárna naproti a jestli mají snídaně. Od 5:00... tak to asi dáme. Špunty do uší a jdem se pořádně vyspat na zítřejší konferencování.

Den první

„Eine kleine nachtmus... err... Frühstück bitte.“ V turecké kavárně DiVan je to vynikající. Vsadím se, že na konferenci káva bude, a tak to u snídaně risknu bez (chyba!!!).

Bereme výpočetní techniku a vyrážíme nach Station. Proč Station? Celý Summit je v obrovské budově starého vlakového nádraží předělané na kongresové centrum. Milanovy hodinky nás dovádí na místo a vítá nás nádherný uspořádaný německý zástup až k hlavní bráně. K čekání nám hraje DJka a v ten moment mě napadá, že to až tak malý nebude. „CleverFarm... I like that,“ říká mi slečna, která mi podává badge s čipem a AWS marketingové oddělení už ví, že se účastním. Vstupuji do víru firem jako je Datadog, Elastic či Mongo.

Bravurně se vyhýbám spamu v podobě skenerů v rukou sales chlapců a děvčat na stáncích a jdu na první přednášku. How services are created at AWS ‒ dozvídám se o historii Amazonu a jak to všechno vyrostlo do takových rozměrů. Přemýšlím, jestli Farma bude aspoň z tisíciny někdy taková a jdu na keynote do keynote hall. Wow. Je obrovská, aspoň jako zetko v Brně. Tisíce židlí už je připravených pro nynější i budoucí nadšence EC2 instancí. Energická hudba přivádi Wernera na stage a ten nás uvádí do celého významu takoveho Summitu. Chtějí nás všechny jen naučit nové věci a nechtějí nám nic prodávat. Přesto se v následující hodince dozvíme, jak AWS je ten největší a nejlepší a nejhuňatější mrak ze všech ostatních na obloze.

Je to keynote. Bude nějaký reveal? Milan by chtěl novej postgres... Denied! Dostáváme Elastic SAP Hana až do celých neskutečných 48 terabajtů, useful :D. Odcházím a touha po kofeinu mě zavede až k úhledně urovnaným termoskám vedle košů s mini-croissanty. Dostávám AWS certified papírový kelímek a jdu na další přednášku.

Bratři Michael a Andreas ‒ cloudonauti (cloudonaut.io). Super přednáška o cutting-edge architekturách. Mám téma na další SW meeting a spokojeně odcházím na oběd ke stánku, kde beru falafel, který je mnohem lepší než káva. Po obědě a toulání se po prostorách odcházím na další přednášky ‒ Modern data platforms, IoT + Machine Learning + Healthcare + Alexa Skill: Live Long and Prosper.

Po konci sraz a odcházíme na večeři. Tentokráte vybírá Milan a chce pořádnej burgr.

Diskutujeme nad obsahem přednášek a celým dnem. Milan je nespokojený ‒ bývalo lepší. Já? 5 falafelů ze 7. Uvidíme zítra.

Den druhý, neboli poslední

DiVan to se snídaní jistí. Poučen dávám tentokráte i kávu, turci ji rádi silnou a sladkou.

„Gutten morgen,“ zdraví nás ochranka se psy a vstupujeme do dnes prý Advanced day full of learning©. Sunu se na This is my architecture Live, kde různé firmy v krátkých vstupech ukazují hrdě co, ale hlavně jak postavili na AWS. Bohužel 9:00 ráno je moc brzo a nedávám angličtinu s posypem německého přízvuku tak dobře, jak bych si představoval.

Odcházím na keynote druhého dne. Chyba v Matrixu ‒ AWS je stále ten největší obláček na obloze :D. Po pár vstupech od partnerů keynote končí a začíná mnou očekávaná přednáška o Lambdách a jak na ně nejlíp. Danilo Poccia s krásným (... za daných germánských okolností) italským přízvukem vysvětluje SAM. Paráda, hned to dávam do Trello boardu Inovace a těším se na další chvíli, kdy bude ve sprintu volno. V břichu cítím prázdno, a tak si u stánku dám prý berlínskou spezialität ‒ currywurst. Nicméně je to jen párek posypaný kari kořením... nevím, co jsem čekal.

Přesouvám se na přednášku o mikroservisách, kterou pořadatelé pěkně podcenili, co se místa týče. Lidé pomalu leželi až za zády přednášejícího. Ale obsah perfektní. Věděli jste, že base docker image node.js má 600MB?!?! Přesun na přednášku Siemensu o jejich IoT platformě (kdo dnes nedělá platformu, že), která zvládá miliardu zařízení zároveň. Používají GitLab a všechno pěkně automatizují ‒ to je inspirace. Celý zážitek ještě umocňuje občas projíždějící vlak za velkou prosklenou stěnou, který v sobě určitě má něco od Siemensu.

Poslední přednáška, kterou jsem si na rozvrhu zaškrtnul, je od Here a jejich super nové nablýskané mapové platformě XYZ (jep, je to tak, .xyz je doména, má někdo nápad na něco?).

Všechno mají nejenže v cloudu, ale i serveless (čti nechci se starat o instance) a celý se jim to povedlo za rok. Dozvídám se plno tipů, jak něco takového zreplikovat a píšu si poznámku o tom, že si v tom musím zkusit udělat nějakou malou mapičku, třeba Bečej :D.

Následuje trocha toulání po prostorách, pár rozhovorů se stánkaři a rozloučení s Milanem. Letí domů a mi začínají 4 dny dovolené. Přiletí totiž Anička, chceme si na stírací mapě vyškrkat Německo, zabírá totiž hodně prostoru, ale to už je na jinej článek.

AWS Summit Berlin: 6 a půl úhledně urovnaných currywurstů z 8.

Martin Macko, CleverFarm